kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kuchnia amerykańska - bogata i... nieznana
2012/2/25 0:10:00

Amerykańska kuchnia kojarzy nam się z hamburgerami, hot-dogami, barbecue i pizzą. Nie mamy o niej najlepszej opinii - jest uważana za tuczącą i niezdrową. Jednakże potrawy, które obok Statuy Wolności, Białego Domu lub Hollywood stały się symbolami Ameryki są znacznie liczniejsze niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Liczniejsze, bardziej różnorodne i... zdrowsze.

Smakołyki z Teksasu

Hamburger wywodzi się od befsztyka po hambursku (ang. hamburger steak), kotleta z siekanej wołowiny wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec. Prawdziwy hamburger powinien składać się właśnie z dobrej jakości mięsa wołowego i być przyrządzony na grillu. Tak przygotowane mięso podaje się w bułce, z dodatkiem słynnego sosu barbecue, o charakterystycznym „dymnym" posmaku. Ale hamburgery to nie jedyne słynne przysmaki z tamtego rejonu. Kuchnia teksańska - a właściwie kuchnia tex-mex łączy w sobie smaki „przywiezione" przez pierwszych osadników z typowo meksykańskimi produktami. To „męska" kuchnia, bogata w ciężkie, sycące potrawy oparte na mięsie wołowym, grillu i ostrych przyprawach oraz sosach - w tym słynnych salsach.

fot. Lidl
fot. Lidl


Znajdziemy tu zarówno niezrównane steki, fajitas, jak i słynne na cały świat chili con carne, które - mimo meksykańskiego pochodzenia, zostało rozpropagowane właśnie przez popularność kuchni tex-mex. Obok wołowiny podstawowymi składnikami kuchni tej części USA jest fasola, kukurydza, pomidory i różnorodne placki, jedzone z pikantnymi dodatkami. Oczywiście kukurydza jest także podstawą smacznych i chrupiących panierek. Nie można też nie wspomnieć o nachos - czyli chipsach kukurydzianych, których smak jest równie charakterystyczny jak inne potrawy z tego rejonu.

Południowa kuchnia cajun (i nie tylko)

Luizjana to jeden z tych stanów, w których każdy smakosz znajdzie przyjemność płynącą z kosztowania niezwykle bogatej i charakterystycznej kuchni. Sztandarowe danie tej kuchni, z dumą promowane na całym świecie to jambalaya - duszony ryż z wieloma różnymi dodatkami - od krewetek po różne rodzaje mięs i warzywa. Cajuńska kuchnia to prawdziwa orgia smaków i zapachów.

Z południa pochodzi narodowy przysmak Amerykanów - masło orzechowe jest składnikiem wielu potraw w Wirginii, ale praktycznie każde amerykańskie dziecko zna smak kanapki z tym specjałem. Warto podkreślić, że prawdziwe masło orzechowe wytwarzane z orzeszków ziemnych zawiera zdrowe tłuszcze roślinne i stanowi bardzo wartościowy (choć kaloryczny) element diety.

Środkowy zachód - spiżarnia Ameryki


W podróży po amerykańskich smakach często zapominamy o stanach Środkowego Zachodu, a to przecież stamtąd pochodzi bardzo wiele produktów goszczących na stołach w całym USA. Kuchnia tego rolniczego obszaru jest prosta, sycąca i bardzo smaczna - chyba najbliższa naszemu wyobrażeniu „domowego jedzenia" - na co dzień królują tu mięsno - ziemniaczane zapiekanki, kanapki na ciepło i grillowane mięsa - głównie steki i żeberka. Święta to obfitość potraw i domowych ciast. Ponieważ Środkowy Zachód obejmuje kilka stref klimatycznych tamtejsza kuchnia jest bardzo różnorodna, a przy tym niemal w całości oparta na lokalnych produktach. To właśnie tu znajdują się na przykład największe plantacje żurawiny - co roku od połowy września aż do Święta Dziękczynienia zbiera się miliony ton tego owocu. Rośnie tu wielkoowocowa żurawina, którą wykorzystuje się w przetwórstwie. Najstarszy amerykański przepis na sok z żurawiny ma 300 lat, czyli wiekiem zbliżony jest do wieku samego państwa. Po tym, gdy okazało się że żurawiny są nie tylko smaczne ale i zdrowe, stały się one hitem eksportowym. Do Polski owoc ten dociera głównie w postaci suszonej lub jako soki i galaretki.

fot. Lidl
fot. Lidl


Coś ze Wschodniego Wybrzeża czyli w krainie pizzy

Choć pizza pochodzi z Włoch, to właśnie amerykańska jej odmiana podbijała Świat przez wiele dekad. Stworzona na potrzeby biednych nowojorskich robotników, szybko wkroczyła na salony nie tylko włoskich dzielnic. Dziś każde duże amerykańskie miasto może poszczycić się swoją „szkołą pizzy" - różniącą się ciastem, dodatkami a nawet sposobem obróbki termicznej. W jednym Amerykanie są zgodni - to pizza z USA podbiła Świat.

Ale Wschodnie Wybrzeże jak sama nazwa wskazuje, to brzeg oceanu. Jego mieszkańcy korzystają więc pełnymi garściami z darów morza - ryb, krewetek homarów i innych stworzeń, przyrządzając je na wiele różnych sposobów i jedząc zarówno na codzien jak i od święta. Warto w tej kwestii ich naśladować - przeciętny Amerykanin zjada znacznie więcej ryb i owoców morza niż Polak. Bardzo popularne są tu gęste zupy na bazie ryb i owoców morza - chow dery.

Zachodnie Wybrzeże - Hollywood , lekka kuchnia i wino

Kalifornia to „ojczyzna" McDonalda, ale od wielu lat jest także miejscem, w którym je się smacznie, zdrowo i bardzo różnorodnie. Wpływ na to ma bliskość największych filmowych gwiazd, które stale są na jakiejś diecie, ale przede wszystkim ogromna obfitość produktów spożywczych, zarówno miejscowych jak i pochodzących z całego świata. Sama Kalifornia to region coraz bardziej znanych, popularnych również w Polsce win - niektóre odmiany udają się tam wyjątkowo dobrze. Jeśli dodamy do tego liczne kuchnie etniczne - od włoskiej po chińską i oczywiście wpływy z południa, zyskamy mieszankę niezwykle atrakcyjną dla każdego smakosza. Ale Zachodnie Wybrzeże to również tereny nieco bardziej na północ - słynące z ryb, grzybów i dziczyzny.

Na słodko

Amerykanie uwielbiają słodycze. Bez względu na rejon Stanów możemy tu wszędzie kupić i spróbować wielu ciast i deserów. Słynne serniki z nowojorskim na czele (w przeciwieństwie do polskich nie zawierające masła, zazwyczaj dugo chłodzone po pieczeniu), chleb bananowy, czekoladowe rozpływające się w ustach brownies czy niezliczone odmiany muffinek to tylko niektóre przykłady amerykańskiej tradycji kulinarnej. Uwaga! - bywają one znacznie słodsze niż te które my znamy (warto brać to pod uwagę piekąc ciasta według amerykańskich przepisów). Amerykanie uwielbiają także lody i raczą się nimi przy każdej okazji - nieprzypadkowo tu zaczynały swoją karierę najsłynniejsze lodziarskie marki.

Mimo, że amerykańska kuchnia (wyjąwszy „przysmaki" fast-foodów i niezdrowe przekąski) nie jest w Polsce tak znana jak kuchnia włoska, francuska czy chińska, również w naszym kraju możemy bez problemu kupić składniki i półprodukty do dań w stylu tex-mex czy Zachodniego Wybrzeża, a w Internecie pełno jest przepisów na przysmaki rodem z USA. Popularność tej kuchni rośnie dzięki coraz liczniejszym pojawianiu się jej przedstawicieli w polskich kanałach o tematyce kulinarnej. Nazwiska takie jak Emeril Lagasse, Anthony Bourdain czy Martha Stewart są już doskonale znane polskim smakoszom. Nic dziwnego, że i w sklepach pojawia się coraz więcej ciekawych produktów, które pozwalają na odtworzenie w domu przepisów rodem zza oceanu.



Katalog Konsumencki: zobacz i oceń produkty


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kuchnia amerykańska, kuchnie świata, masło orzechowe, tex-mex, żurawina


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »