kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Jesteś w kuchni kobietą czy mężczyzną? O płci kulinarnej słów kilka...
2013/4/30 22:40:00

Płeć kulinarna może determinować preferencje smakowe? Jeżeli spojrzeć na to, co kobiety i mężczyźni zamawiają przez internet i telefon, to trudno oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie jest. Zwykle, kiedy mężczyzna proponuje, że zajmie się kolacją, to dla kobiety zazwyczaj staje się jasne, że jego wybór padnie na pizzę. Kobieta, która nie ma ochoty gotować zwykle zamawia dania kuchni orientalnych.

Płeć kulinarna - nowe pojęcie z dziedziny socjologii, czy kolejny wymysł naukowców? – Z analiz zamówień dokonywanych przez naszych użytkowników widać wyraźnie, że gusta kobiet i mężczyzn zdecydowanie się różnią. Panowie trzy razy częściej zamawiają kebab, za to panie 25 procent częściej decydują się na kuchnię orientalną – zauważa Katarzyna Kazior z Foodpanda.pl, serwisu umożliwiającego zamawianie jedzenia przez internet. Taką zależność zauważają też bezpośrednio kelnerzy w restauracjach. – Panowie zamawiają przede wszystkim dania mięsne, natomiast kobiety częściej wybierają potrawy z przewagą warzyw – mówi Kinga Jabłońska, kelnerka z jednej z większych, warszawskich restauracji. Wnioski są oczywiste, panowie lubią zastrzyk kalorii dający im energię do działania, panie częściej dbają o linię i preferując lżejszą kuchnię.

Orient po polsku

Dzień zaczyna od jogurtu, na lunch je sałatkę, a w ramach obiadu zamawia sushi. Tak coraz częściej wygląda dzienne menu przeciętnej, młodej Polki. Jedną z nich jest Ania Jankowska, studentka kulturoznawstwa z Poznania. Jej zdaniem kuchnia orientalna jest dużo zdrowsza od polskiej, poza tym stanowi ciekawe urozmaicenie codziennej diety. – Staram się jeść racjonalnie, unikając wysokokalorycznych dań, stąd tak zasmakowałam w kuchni azjatyckiej. Różnorodność orientalnych przypraw, powoduje stałą możliwość odkrywania nowych smaków - mówi Ania.

Moda na kulinarne eksperymenty weszła do Polski stosunkowo niedawno, jednak dość szybko zainteresowały się nią młode dziewczyny. Często zamawiają one interesujące je danie, rozkładają na części składowe, a następnie próbują odtworzyć ten smak we własnej kuchni. Coraz więcej osób zaczyna zwracać również uwagę na skład i kaloryczność poszczególnych potraw. Wzorce te, choć ze sporym opóźnieniem, dotarły do nas z Zachodu, gdzie już w latach 90. zaczęto przykładać wagę nie tylko do smacznego, ale przede wszystkim zdrowego i mniej kalorycznego jedzenia niż nasze.

„Męski” punkt widzenia

– Można powiedzieć, że w temacie jedzenia jestem facetem. Widzę to wyraźnie, gdy razem z koleżankami idziemy na miasto. One zamawiają niskokaloryczne sałatki, a ja mam ochotę na konkret, który w tym przypadku oznacza kawał mięsa… i nieważne, ile ma kalorii – śmieje się Alicja Krakowiak, na co dzień pracująca w firmie finansowej w Warszawie. Jak sama mówi, w jej domu jadło się tradycyjnie, po polsku, i tak jej zostało. Schabowy, żurek, bigos - to smaki „dzieciństwa”, które pamięta najlepiej. Może dlatego teraz ciężko jej zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przemawia za tym również aspekt praktyczny. – Mój mąż nie wyobraża sobie obiadu bez kotleta. Ja z kolei nie wyobrażam sobie gotowania dwóch różnych dań, osobno dla mnie i dla niego. W innej sytuacji, być może częściej eksperymentowałabym z jedzeniem. Teraz szkoda mi czasu, więc po prostu jemy to samo – tłumaczy Alicja.

Tradycyjna polska kuchnia, uważana za kaloryczną i niezdrową, jest coraz częściej promowana w mediach. Hasło „smacznie jak u mamy” to najlepszy przykład na zmieniający się wizerunek rodzimych specjałów. Orędownicy polskiej tradycji stawiają na smak, niezależnie od tego ile kalorii za nim idzie. Zawsze można też zjeść po prostu mniejszą ilość bardziej kalorycznego jedzenia.

Eksperci od żywienia są zdania, że mimo oczywistych różnic w zapotrzebowaniu na wybrane składniki odżywcze, dieta kobiet i mężczyzn nie powinna być specjalnie zróżnicowana. W końcu od lat wykorzystywana piramida żywieniowa nie uwzględnia podziału na płeć, a to właśnie ona jest podstawą zbilansowanej diety. Równowaga wydaje się w temacie odżywiania najważniejsza. Pytanie zatem, czy płeć kulinarna, to przypadkiem nic innego, jak nasze stereotypy na temat preferencji smakowych oraz to, że piękne, coraz bardziej niezależne Polki, chcą też po prostu dobrze wyglądać. Uważniej więc zaczynają przyglądać się temu, co jedzą.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: jedzenie, jedzenie na wynos


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »