kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Sposób na szybki obiad? Czas na kuskus
2015/3/9 21:50:00

Kuskus to małe okrągłe ziarenka, które po zalaniu wodą pęcznieją i po krótkim czasie są gotowe do spożycia. To odmiana kaszy, która coraz częściej gości na naszych stołach. Jej ogromną zaletą jest szybkość przygotowania i przyjemny smak. Jak szybko wyczarować pyszny obiad z dodatkiem kaszy kuskus podpowiada Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.

Skąd właściwie wziął się kuskus?

Piotr Murawski, szef kuchni Knorr: Kuskus znany był już ok. 3 tysiące lat temu, a miejscem pochodzenia jest Afryka. Nazwa kaszy pochodzi od arabskiego słowa kaskasa i oznacza „rozbijać, tłuc”. Specjalne znaczenie kuskus ma w krajach muzułmańskich - jest symbolem szczęścia i bogactwa, dlatego czyni się go tradycyjnym składnikiem potraw również w czasie świątecznym. Stanowi podstawę kuchni afrykańskiej i orientalnej - najczęściej łączony z baraniną, jagnięciną oraz gotowanymi warzywami.

Kuskus jest uważany za narodową potrawę Marokańczyków. Podaje się go na ogromnym talerzu, usypany w formie piramidy. Na wierzch nakłada się sos czy gulasz. Rodzina je z jednego talerza, a dzielenie się kuskusem to symbol wspólnoty, otwartości na innych ludzi.

Dla tych, którzy go jeszcze nie znają - jak wygląda kuskus?


PM: Są to małe ziarenka o średnicy ok. 1 mm w jasnym kolorze. Ludzie poznali go jako „produkt uboczny” mielenia pszenicy w kamiennych żarnach. We współczesnych czasach kuskus otrzymuje się w procesie granulowania mąki pszennej z wodą i dodatkami, a następnie przesiewania przez sito o odpowiedniej gęstości.

A po czym poznać, że kuskus jest już gotowy do spożycia?

PM: Wystarczy, że zalejemy go wrzątkiem - tak aby powierzchnia wody przewyższała o ok. 1 cm powierzchnię granulek - i odczekamy 5 minut. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki.

No dobrze, to jakie mamy możliwości przygotowywania potraw z kuskusem?

PM: Możliwości jest całe mnóstwo. Może zacznę od tego, że jeśli ktoś chce podbić smak kuskusu już na samym wstępie, to może zamiast wodą zalać ziarenka bulionem mięsnym lub warzywnym. Przechodząc do tematu właściwego, kuskus może być składnikiem sałatek czy zup, może z powodzeniem wchodzić w skład farszu na pierogi. Oczywiście swoje zastosowanie znajdzie we wszelkich daniach z mięsem i sosem, np. w gulaszu. Co ciekawe, kuskus dobrze łączy się również ze słodkimi składnikami, tworząc deser np. w połączeniu z miodem, orzechami czy suszonymi owocami.

Mam kilka swoich ulubionych przepisów, a oto i one:

Po pierwsze, pomysł na szybki i prosty obiad z kuskusem. Dla fanów mięsa będzie to Kuskus z wołowiną. To przepis na gulasz w najlepszym wydaniu, z pysznymi warzywami i aromatycznymi przyprawami. Gulasz podany z kuskusem smakuje doskonale! Zwolennicy pierogów powinni spróbować, jak dobrze smakuje kuskus użyty do przygotowania farszu. W połączeniu z cebulką i ulubionym rodzajem mięsa daje pyszny efekt i na długo pozostawia uczucie sytości.

fot. Kuskus z wołowiną. Knorr

Składniki:
- 200 g mięsa mielonego wieprzowego
- 1 Bulionetka drobiowa Knorr
- 150 g kaszy kuskus
- 1 cebula
- 1 jajko
- 2 szklanki mąki
- 2 łyżki oleju
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania:
1. Odmierz kaszę i wodę w tej samej objętości. Wodę zagotuj z Bulionetką Knorr.
2. Przygotowanym bulionem zalej kaszę i odstaw pod przykryciem na 1 minutę.
3. Na rozgrzanej patelni z olejem zeszklij cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Następnie połącz kaszę kuskus, mielone mięso i cebulkę wraz z olejem z patelni.
4. Mąkę przesiej na stolnicę, zrób wgłębienie. Wymieszaj jajko ze szklanką lekko słonej przegotowanej wody i wlewaj do mąki, zagniatając ciasto. Ciasto ma być miękkie i elastyczne.
5. Ciasto rozdziel na dwie części, rozwałkuj na placek i za pomocą szklanki wyciśnij kółka.
6. Nałóż łyżką farsz na środek każdego kółka. Złóż je na pół i zlep brzegi. Następnie gotuj pierogi w dużej ilości wody przez 3-5 minut, aż będą miękkie. Takie pierogi możesz podawać gotowane lub smażone.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kasza, kuchnia, kuskus, obiad, sałatka


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»