kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Curry - egzotyka na wyciągnięcie... łyżki
2011/3/22 0:50:00

W dobie powszechnego procesu mieszania się kultur, mamy szansę wprowadzać do wielu sfer naszego życia ciekawe urozmaicenia, dzięki którym nasza codzienność staje się bardziej interesująca i barwna. Dzięki adaptowaniu pewnych elementów charakterystycznych dla odmiennych narodowości, monotonne z pozoru czynności stają się fascynującą wyprawą w nieznane.

Najpowszechniejszą dziedziną, do której chętnie wprowadzamy innowacje jest gotowanie. Doskonale przyrządzona potrawa ma wiele zalet, a zapewnienie uczucia sytości jest tylko jedną z nich. Dla tych bardziej wymagających smakoszy wygląd potrawy jest równie ważny jak jej walory smakowe, a ich połączenie daje prawdziwe uczucie satysfakcji. W obliczu takiego podejścia do sfery kulinarnej z pewnością nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że pięknie wyglądające danie jest podwójnie smaczne.

Wszystkie te wymagania spełnia pochodzące z odległych Indii curry, gdzie funkcjonuje jako warzywna, mięsna lub rybna potrawa w pikantnym sosie. Na zachodzie natomiast -curry jest niezwykle aromatyczną przyprawą, która swą wyjątkowość zawdzięcza mieszance m.in. kurkumy, imbiru, pieprzu czarnego, kolendry, kminu rzymskiego, gorczycy i chili.

curry, fot. KowalewskiJak przystało na prawdziwą, nie dającą się wpisać w sztywne ramy egzotykę, curry jest dostępna pod wieloma postaciami, których odrębność zależy od użytych składników. Nikogo z pewnością nie rozczaruje również kolor tej przyprawy, który swój intensywny żółty odcień zawdzięcza kurkumie, lecz występuje także w wersji czerwonej czy ciemnobrązowej.

Curry to niewątpliwie duże urozmaicenie w naszym polskim jadłospisie. Jednak jej wyjątkowość polega także na uniwersalności, jaką jest szeroki wachlarz produktów, które mogą być z nią przyrządzane.

- Curry pasuje dosłownie do wszystkiego - mówi Anna Polkowska dyrektor generalny z firmy Kowalewski. - A Polacy coraz chętniej adaptują do swojej narodowej kuchni kulinarne nowinki. I wcale nie znaczy to, że nasze staropolskie potrawy są wypierane przez te zagraniczne. Tu chodzi raczej o urozmaicenie. A curry świetnie się do tego nadaje.

Przepisów na potrawy z curry jest naprawdę mnóstwo. Jednak ci, którzy obawiają się kulinarnych eksperymentów mogą w pierwszej kolejności posmakować gotowych produktów np. takich, jak choćby gotowe sosy curry. Dzięki temu nawet najostrożniejsi będą mieli możliwość rozsmakowania się w tej aromatyczniej przyprawie i rozpoczęcia swojej własnej kulinarnej przygody.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: curry, kuchnia indyjska, przyprawy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »