kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pasztet - wielkanocny przysmak
2015/3/17 16:10:00

Standardowa receptura, niestandardowe dodatki

Do pasztetu warto podejść z dużą kreatywnością. Możemy bowiem zdziwić się, z jak wieloma smakami idzie on w parze. Załóżmy, że wybieramy pasztet wieprzowo-wołowy. Potrzebne mięsa to: łopatka wieprzowa, podgardle wieprzowe, wołowina oraz niewielka ilość wątróbki. Wyjątkowego smaku nada temu pasztetowi żurawina, którą możemy wymieszać z masą mięsną, oraz świeżo posiekany rozmaryn – do posypania pasztetu po wierzchu.


Pasztet z rozmarynem i żurawiną
fot. Pasztet z rozmarynem i żurawiną. KnorrSkładniki:
- 400 g mięsa wieprzowego (łopatka)
- 1 Esencja do duszonych mięs Knorr
- 250 g podgardla wieprzowego
- 400 g wołowiny
- 250 g wątróbki
- 6 łyżek żurawiny suszonej (namoczona w ciepłej wodzie)
- 1 łyżka rozmarynu świeżego (posiekanego)
- 1 cebula
- włoszczyzna (marchewka, kawałek selera, pietruszka)
- 2 kajzerki namoczone w wodzie
- 5 jajek
- tłuszcz do smażenia
- pieprz czarny
- 3 liście laurowe i ziela angielskie
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka margaryny
Sposób przygotowania:
1. Wszystkie mięsa oprócz wątróbki pokrój na mniejsze kawałki, obsmaż na mocno rozgrzanym tłuszczu, przełóż do garnka i zalej niewielką ilością wody – tak, aby przykryła mięso.
2. Do garnka dodaj obrane warzywa, liść oraz ziele. Całość zagotuj, zbierz powstałe szumowiny i duś mięso do momentu, gdy będzie bardzo miękkie. Na kilkanaście minut przed końcem duszenia włóż również wątróbkę.
3. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na tłuszczu. Kajzerki odciśnij z wody.
4. Wszystkie mięsa, cebulę, warzywa i kajzerki przepuść przez maszynkę do mielenia. Żeby pasztet był pełen smaku, do masy dodaj Esencję do duszonych mięs Knorr rozpuszczoną w gorącej wodzie lub pozostałym wywarze z gotowania mięsa, żurawinę oraz jajka, dopraw pieprzem i wszystko razem wymieszaj.
5. Mięsną masę wyłóż do natłuszczonej margaryną i posypanej bułką tartą foremki, posyp obficie rozmarynem i wstaw do nagrzanego do 160°C piekarnika. Pasztet piecz przez ok. 1,5 godziny. Następnie wystudź i pokrój w plastry.
A może nasza rodzina uwielbia grzybowe smaki? Koniecznie przygotujmy pasztet pachnący leśnymi grzybami. Wystarczy, że mięso ugotujemy z suszonymi grzybami i pogłębimy jego smak bulionem, np. Bulionem grzybowym Knorr. „Leśny” charakter pasztetu podkreślą dodane do gotowania ziarna jałowca.

6 zasad szefa kuchni - aby pasztet się udał

1. Pasztet źle znosi mrożenie - traci swoją konsystencję i smak. Nie ma za to problemu, żeby zrobić go około 4-5 dni przed świętami - świetnie przechowa się w lodówce.

2. Ważne, aby mięso na pasztet nie było zbyt chude, ponieważ nasz świąteczny przysmak wyjdzie nam łykowaty i suchy. Dobrym dodatkiem mięsnym, który zapewni odpowiednią wilgotność pasztetu, będzie kawałek podgardla wieprzowego.

3. Pasztet piecz w podłużnej, wąskiej foremce, tzw. keksowej. Wyłóż ją cienkimi plastrami boczku lub słoniny - dzięki temu pasztet nie przypali się, a do tego nabierze dodatkowego przyjemnego aromatu.

4. Pasztet zazwyczaj przyrządzamy, mieszając kilka gatunków mięsa. Jeśli mamy w zwyczaju dorzucać wątróbkę cielęcą lub drobiową, to weźmy pod uwagę, że zbyt duża jej ilość może zdominować smak całości.

5. Najlepszą przyprawą do pasztetu, o której absolutnie nie można zapomnieć, to gałka muszkatołowa. Najlepiej smakować będzie ta świeżo starta - dużo bardziej intensywna w smaku, za to posiadająca mniej goryczki.

6. Sekretem pysznego pasztetu jest odpowiednie doprawienie, dlatego starannie dobierzmy przyprawy. Aby podkreślić mięsny smak pasztetu, warto wzbogacić wywar Bulionetką drobiową Knorr, natomiast jeśli wybieramy wersję wegetariańską, użyjmy Bulionu na włoszczyźnie.


Pasztet w doborowym towarzystwie

Zastanawiacie się czasem, w jakich okolicznościach powstało powiedzenie „niebo w gębie”? Mógł to być moment, gdy po raz pierwszy podano pasztet w towarzystwie ćwikły. Ewentualnie z chrzanem. Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, poleca te dodatki podawać do świątecznego pasztetu. „Mój przepis na domową ćwikłę to połączenie chrzanu, buraka oraz jabłka. Średniej wielkości buraka piekę w piekarniku zawiniętego w folii aluminiowej. Taką mieszankę doprawiam do smaku cytryną, odrobiną cukru i soli - i gotowe!” - opowiada. Murawski poleca również połączyć chrzan z żurawiną lub borówką - efektem jest wyjątkowy smak w sam raz na Święta Wielkanocne - zarówno do pasztetu, jak i do mięs oraz wędlin.


Strony: [1] [2]

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kuchnia, pasztet, Święta, święta wielkanocne


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»