kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Świeże zioła przez cały rok
2007/2/1 18:50:00

Zioła przyprawowe na dobre zagościły w naszych kuchniach. Wraz ze wzrostem popularności kuchni włoskiej czy francuskiej coraz chętniej zaczęliśmy używać bazylii, tymianku, estragonu, a i typowo polska kuchnia nie stroni przecież od ziółek: majeranek, koperek czy lubczyk to przyprawy znane u nas od wielu lat, choć do niedawna nieco zapomniane.

Każda gospodyni (i każdy smakosz) wie, że najlepsze do przyprawiania potraw są zioła świeże - suszone, choć tańsze i łatwiej dostępne, nie mają już niestety takiego aromatu.
W okresie zimowym dostęp do świeżych ziół może być nieco utrudniony, jednak wiele gatunków jest obecnie dostępnych przez cały rok.

W supermarketach możemy kupić zioła w doniczkach. Są one niestety nieco rachityczne i nie bardzo nadają się do dłuższej uprawy w domu, ale wytrzymują w domowych warunkach przynajmniej kilka tygodni i w tym czasie będą świetnie urozmaicać smak przygotowywanych przez nas potraw.

Zimę w domu całkiem dobrze znoszą rośliny uprawiane latem w ogródku. Wykopana jesienią z gruntu i posadzona w doniczce melisa, tymianek czy szałwia może wytrzymać na kuchennym parapecie aż do wiosny. Pamiętajmy także o starych sprawdzonych metodach uprawy ziół w domu: jeśli posadzimy w ziemi cebulę czy korzeń pietruszki po krótkim czasie będziemy mieć własny szczypiorek czy zieloną natkę.

W sklepach ogrodniczych mamy obecnie duży wybór nasion i sadzonek ziół przyprawowych. Wyhodowane z nich rośliny będą na pewno znacznie mocniejsze niż te kupione w markecie czy na bazarze, warto więc posiać w domu kilka gatunków i zawsze mieć pod ręką ziołowy ogródek.

Nasiona ziół wysiewa się do małych pojemników lub doniczek i przykrywa folią. Trzeba im zapewnić ciepło i dość wysoką wilgotność powietrza. Kiedy siewki osiągną już wysokość kilku centymetrów, trzeba je rozsadzić do większych doniczek, w których będą dalej rosły. Jeśli kupiliśmy gotowe sadzonki, można je od razu posadzić w doniczkach, w których chcemy je uprawiać.

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: doniczki, hodowla, kuchnia, przyprawy, zioła


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »