kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Świąteczne potrawy mogą odchudzać?
2013/12/5 21:30:00

Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia czasem poświęconym rodzinie. Zasiadamy wówczas do stołu i delektujemy się pysznymi, przygotowanymi specjalnie na tę okazję potrawami. Dla wielu odchudzających się to jednak czas trudny, wymagający wielu wyrzeczeń. Wcale nie musi tak być. Okazuje się, że świąteczne potrawy mogą wspomagać proces zrzucania zbędnych kilogramów. Pod jednym warunkiem - nie możemy się objadać ponad miarę. Jak korzystać z dobrodziejstwa bożonardodzeniowych potraw radzi Lidia Szeworska, psychodietetyk, psycholog zdrowia.

fot. świąteczne potrawyA oto kilka ciekawostek na temat wartości odżywczych siedmiu popularnych potraw świątecznych.

1. Śledź wigilijny

Śledź to tłusta ryba, jakże bardzo zdrowa. Zamiast w śmietanie warto przygotować go w jogurcie greckim, którego konsystencja i smak nadaje większej wyrazistości każdej potrawie, a zawarte w nim bakterie probiotyczne zwiększają odporność organizmu i przyspieszają proces trawienia.

Warto wiedzieć:
Porcja 10 dkg śledzia np. w oleju zawiera ok. 20 jdn. witaminy D, ponad 4,5 mg witaminy E i ok.3,00mg niacyny.
Śledź bogaty jest w kwasy tłuszczowe, 100g zawiera 2,7g kwasu omega 3 (dzienna dawka to 1g) oraz 2,67g kwasu omega 6 (dzienna dawka to ok. 5g).

2. Barszcz czerwony z buraków

Buraki zawierają potas, witaminę C, wapń i sód... Nasz organizm przyswaja potas tylko w towarzystwie sodu, i właśnie burak, który posiada właściwą proporcję sodu i potasu jest najlepszym źródłem tego potrzebnego dla naszego organizmu pierwiastka.

Warto wiedzieć:
10 dkg buraków zawiera 348 mg potasu (dzienna dawka to 2 – 3 g), 10,0mg witaminy C, 41mg wapnia i 52 mg sodu (dzienna dawka 2 – 3 g).

3. Uszka z grzybami

Aby uszka były zdrowsze warto zrobić je z mąki orkiszowej zamiast pszennej - zmielone ziarna orkiszu z polskich upraw to świetna mąka do każdego rodzaju ciasta. Ziarna orkiszu są bogatym źródłem witamin (A D i E) jak również fosforu, żelaza i cynku, a także miedzi, manganu i kobaltu. Mąkę orkiszową zdecydowanie polecam osobom, którym zależy na kontrolowaniu swojej wagi.

A co z grzybami? Mówi się, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, że to tylko chityna, a na dodatek w całości wydalana z organizmu. Tymczasem grzyby zawierają witaminy A, C, D, PP i z grupy B, a także sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Ponadto, dzięki dużej zawartości wody (80-90% w grzybie ) oraz błonnika, przyrządzone z nich potrawy są szczególnie polecane dla osób walczących z nadwagą - grzyby są niskokaloryczne i zawierają 21 procent zalecanej dziennej dawki selenu i jedną trzecią miedzi.

Warto wiedzieć:
Grzyby są ciężkostrawne, dlatego należy jeść je powoli - w jamie ustnej powinny być przemielone i rozdrobnione (nie należy ich łykać w kawałkach).

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Wigilia, dieta, odchudzanie, ryba, Święta, świąteczne potrawy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»