kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nie tylko rzepak i soja - oliwy i oleje na naszych stołach
2011/7/11 18:30:00

Oleje i oliwy to nieodłączne składniki każdego dania z makaronem, dressingu czy ciasta. Najczęściej tradycyjnie używane na naszych stołach są oleje z rzepaku, słonecznika czy soi. Coraz częściej jednak - nie tylko w związku ze wzrostem popularności światowych kuchni - sięgamy po inne oleje i oliwy. Mają nie tylko wyjątkowy smak, lecz także właściwości zdrowotne - polecają je zarówno dietetycy, jak i lekarze.

Jaką oliwę bądź olej wybrać? Zależy to od wielu czynników: dania, które chcemy przygotować, smaków, jakie preferujemy w kuchni, a nawet kwoty, jaką chcemy na nie przeznaczyć.

Oliwa extra vergine to produkt najwyższej jakości - jest ona zarówno najzdrowsza, jak i najsmaczniejsza. Występuje w kilku różnych odmianach, które możemy dobierać w zależności od preferencji i potrzeb.

Oliwa extra vergine jest uzyskiwana z tłoczenia świeżych oliwek, nie podlega żadnym procesom chemicznym. Jej kwasowość musi wynosić poniżej 0,8 g na 100g. To najbardziej pożądana oliwa kulinarna - idealnie nadaje się do przyrządzania sałatek, sosów i dressingów. Występuje w bardzo wielu różnych odmianach smakowych, różniących się barwą, smakiem, zapachem czy gęstością, zależnie od rodzaju oliwek, z jakich została wytłoczona. Obecnie można wybierać w bardzo licznych jej gatunków - od pikantnych i zdecydowanych w smaku po delikatne, nie zmieniające charakterystyki potraw.

Niektóre oliwy można kupić jedynie przez kilka miesięcy w roku - dostępne są one od razu po rozpoczęciu zbiorów oliwek. Oliwy takie oprócz ciekawego smaku i aromatu niosą też walory zdrowotne - zazwyczaj nie podlegają procesowi filtracji i zawiera korzystne dla ludzkiego organizmu antyutleniacze. Należy jednak bardzo dokładnie przestrzegać wskazówek ich przechowywania.

Coraz większą popularnością cieszą się także oliwy ekologiczne. Do ich wytworzenia używa się wyłącznie naturalnych metod.

A co, jeżeli chcemy nieco urozmaicić przygotowywane przez nas potrawy? Do tego celu warto użyć oliw smakowych. Do wyboru mamy między innymi czosnek i chilli (dla amatorów pikantnych potraw) lub cytrynę - dla tych, którzy wolą subtelny smak dań, a także różnorodne zioła.

Jaka oliwa będzie idealna do różnego rodzaju wypieków, takich jak na przykład muffinki, popularne ostatnio w naszym kraju? Do tego celu warto wykorzystać oliwę stanowiącą połączenie połączenie oliwy rafinowanej i oliwy extra vergine. Nadaje się nie tylko do pieczenia ciast i ciasteczek - możemy zastąpić nią masło lub margarynę w wielu innych potrawach. Dzięki temu potrawy będą niezwykle smaczne i chrupiące.

Jeżeli, wybierając oliwę, kierujemy się przede wszystkim ceną, warto zwrócić uwagę na oliwę popularnie zwaną sansą. Nie posiada ona specjalnych zdrowotnych właściwości oliwy z oliwek extra vergine, gdyż została ich pozbawiona w wyniku procesu rafinacji, natomiast może idealnie zastąpić w kuchni popularne tłuszcze, gdyż nadal posiada wysoki punkt spalania - do 220˚C.

W kuchni możemy wykorzystać także tradycyjne oliwy i oleje, tłoczone z innych roślin. Zarówno do grillowania, jak i do pieczenia czy smażenia bardzo często używa się oleju wytwarzanego z pestek winogron. Nie każdy wie, że ma on nie tylko walory smakowe, ale także właściwości korzystne dla naszego zdrowia. Cechuje się bowiem niską zawartością tłuszczów nienasyconych, wysoką natomiast - kwasu linolowego, obniżającego poziom „złego cholesterolu" we krwi. Oprócz tego olej z pestek winogron stanowi bogate źródło witaminy E - składnika wielu kosmetyków odmładzających. Dzięki neutralnemu smakowi i zapachowi nie zmienia smaku przyrządzanej potrawy.

Gdy chcemy, by nasza sałatka miała niepowtarzalny smak, przyrządźmy do niej odpowiedni dressing. Idealny do jego przygotowania będzie olej ryżowy o wyczuwalnym posmaku migdałów. Jego smak jest jednak bardzo łagodny i nie przenika do potraw. Oprócz tego olej ten zawiera witaminę E i antyutleniacz zapobiegający zawałom serca - gamma-oryzanol. Dzięki temu, jedząc ulubioną sałatkę, nie musimy martwić się o zdrowie. Olej ryżowy jest szczególnie polecany do smażenia ze względu na wysoki punkt spalania, który pozwala bezpiecznie smażyć nawet w wysokich temperaturach. Można więc wykorzystywać go w orientalnych daniach typu stir-fry.

Jak widać, w szerokiej gamie zdrowych oliw i olejów znajdzie się coś zarówno dla amatorów zup, jak i dań z grilla czy ciasteczek. Odpowiedni produkt znajdą dla siebie także miłośnicy niskich cen, zdrowego odżywiania i osoby dbające o środowisko.



Katalog konsumencki: zobacz i oceń

fot. iliana / sxc.hu


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: extra vergine, extra virgin, olej ryżowy, olej z pestek winogron, oliwa ekologiczna, oliwa z oliwek, oliwki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »