kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Sztuka podawania trunków - wino
2007/3/24 0:00:00

Zastanawiałaś się ostatnio z czym podać wino różowe, jaką temperaturę powinno mieć białe wino lub też jak trzymać kieliszek do wina czerwonego? Abyś już zawsze mogła czuć się swobodnie w różnych sytuacjach przy stole, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi podawania wina.

Z czym podawać

Jeśli planujesz podjąć swoich gości rybą, wieprzowiną, daniem z drobiu, deską serów lub włoską zapiekanką z makaronu, ich idealnym dopełnieniem będzie białe wytrawne wino. Aby w pełni móc docenić jego smak i aromat, należy przed podaniem schłodzić je do temperatury 8-12 °C. Chcesz zaskoczyć swoich przyjaciół polędwicą z chrzanem, krwawym befsztykiem lub potrawą z wołowiny? Zaserwuj je koniecznie z czerwonym wytrawnym lub półwytrawnym winem.

Temperatura trunku nie powinna przekraczać temperatury pokojowej – optymalna to 16-18°C. Jeśli lubisz ekstrawagancję, możesz zaproponować swoim znajomym bażanta lub indyka przyrządzonego w oryginalny sposób. Potrawy te najlepiej komponują się z winem różowym (rosé). Jeżeli akurat nie masz go pod ręką, możesz go zastąpić lekkim białym półwytrawnym winem.

fot. villaitalia.pl

Kieliszki Ourania/Villa Italia

Do deseru wybierz wino półsłodkie białe lub czerwone, tokaj, wino musujące słodkie lub półsłodkie. Pamiętaj również, że jeżeli użyjesz wina do jakiejś potrawy lub sosu, powinno ono być później podane do stołu, ponieważ nie należy zmieniać gatunków.

fot. villaitalia.pl

Kieliszki Triumph/Villa Italia

Odpowiednie szkło
Każde wino należy podawać w odpowiednich kieliszkach. Kieliszek do wina białego powinien mieć cienkie ścianki i cienką długą nóżkę. Jest mniejszy od kieliszka do wina czerwonego, kształtem zbliżony do kwiatu tulipana. Kieliszek do wina czerwonego ma natomiast krótszą nóżkę i jest nieco bardziej pękaty niż kieliszek do wina białego. Zazwyczaj ma pojemność od 110 do 150 ml.

fot. villaitalia.pl

Kieliszki Chloe/Villa Italia

Jak pić
Jeśli chodzi o sposób podawania wina pamiętaj, żeby mniejsze kieliszki napełniać do dwu trzecich objętości, duże zaś do połowy. Trunki, w tym wodę, nalewa się od strony prawej. Potrawy z kolei podawaj od strony lewej, a opróżnione naczynia zabieraj od strony prawej. Pierwszy łyk wina należy do pana domu - dzięki temu upewnisz się, że do kieliszka gości nie dostaną się kawałki korka. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie dolewać wina gościom, jeżeli kieliszek nie jest całkowicie opróżniony. 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: białe wino, czerwone wino, kieliszki, wino, zastawa


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »